100 Yıl Sonrasının İstanbul’u Stargate’te Tasarlandı

“İstanbul ’un geleceğini birlikte hayal ediyoruz” mottosuyla yola çıkan İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı.

İstanbul’un kalbinde bir gelecek rüyası yaratmak için düzenlenen İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı. The Sandbox, StartGate ve YTU GamesUP iş birliği ile 24-26 Mayıs tarihleri arasında Dijital Oyun ve Oyun Teknolojileri Geliştirme Merkezi StartGate’te gerçekleştirilen etkinlikte, 26 oyun geliştirici ekip; İstanbul’un 2124’teki halini, farklı yaklaşımlarla The Sandbox Metaverse’de yorumladı; İstanbul’un tarihini, sokaklarını, gökyüzünü ve kültürünü yeniden tasarladı.

İstanbul’un geleceğini şekillendirme yolculuğunda The Sandbox’un sunduğu ücretsiz Game Maker ve VoxEdit araçlarını kullanan ekipler, oyunlarını tamamlayarak Sandbox platformuna sundu. 2124 yılına gelindiğinde İstanbul’un nasıl görüneceğini oyunlar aracılığıyla aktaran geliştiriciler; İstanbul’un zengin kültürel mirasını yansıttı ve geleceğe dair vizyonlar sundu.

30.000 SAND ÖDÜL

İstanbul 2124 Game Jam’de, oyun endüstrisinin deneyimli isimleri katılımcılara mentorluk desteği verdi. Mentorlar hem gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koymaya yönelik aktarımlarda bulundu hem de geri bildirimlerle projelerini geliştirmelerine yardımcı oldu.

İstanbul’un geleceğini yansıtan projeler içinde jüri değerlendirmesinde öne çıkan ilk üçü proje çeşitli ödüller kazandı. Toplam 30.000 SAND olan ödül havuzunda birinci olan katılımcıya 6.500 SAND ve 1×1 LAND, ikinci olan katılımcıya 3.500 SAND ve 1×1 LAND, üçüncü olan katılımcıya ise 1.500 SAND ve 1×1 LAND verildi. Kişi başı 500 SAND olmak üzere toplam 7 kişi de mansiyon ödülünün sahibi oldu.

İlk üçe giren projeler, Sandbox’ın yanı sıra Google ve Otel Z’den de ödülle aldı.

Google ilk üç projeye 100’er bin dolarlık Web3 Cloud Credit hediye ederken Otel Z, birinciye 3.000, ikinciye 2.000, üçüncüye ise 1.000 Zpara hediye etti.

Turknet, GoogleCloud, CocaCola Türkiye, Ponchiqs Game, OtelZ, DeneBunu, Algida Türkiye, Arbys Türkiye, Burger King, Popeyes, Marsea Store, Knorr ve Şölen ise katılımcıların İstanbul hayaline eğlenceli, lezzetli ve teknolojik katkı sundular.

GENÇ YETENEKLERİNİ DÜNYA SAHNESİNE TAŞIYAN BİR PLATFORM

İstanbul 2124 Game Jam, sadece bir oyun geliştirme etkinliği değil, aynı zamanda Türkiye’nin genç yeteneklerini dünya sahnesine taşıyan bir platform oldu.

Game jam’in ardından başlayan “self publishing” süreci ile katılımcıların eserleri The Sandbox metaverse dünyasında sergilenerek global bir izleyici kitlesi tarafından deneyimlenecek.

BAMBAŞKA BİR İSTANBUL

Dünya üzerindeki en önemli kültürel ve tarihi merkezlerden biri olarak kabul edilen İstanbul’un geleceğini şekillendirme yolculuğuna ev sahipliği yapan etkinliğin İstanbul için gelecek vizyonları oluşturduğuna dikkat çeken StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, İstanbul 2124 Game Jam’in, Türkiye’nin genç yeteneklerini dünya sahnesine taşıyan bir platform olma özelliği taşıdığına vurgu yaptı. İstanbul’un 2124’teki halini farklı yaklaşımlarla yeniden tasarlandığını aktaran Durmuş, “Oyun geliştiricilere 100 yıl sonrası İstanbul’unun tarihini, sokaklarını, gökyüzünü ve kültürünü yeniden tasarlama fırsatı sunan bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. Etkinlik boyunca, ekiplerin ortaya koyduğu projeler hem inovatif yenilikleri hem de yaratıcı anlatımlarıyla dikkat çekti. İstanbul’un geleceğini hayal eden bu projeler, sadece oyun dünyasında değil, aynı zamanda şehrimizin kültürel, sosyal ve teknolojik geleceği hakkında da değerli fikirler sundu. 2124 İstanbul Game Jam, oyun geliştirme topluluğuna ilham vermeye ve yeni yeteneklerin keşfedilmesine katkıda bulunmaya devam edecek.

Etkinliğe katılan ve destek veren tüm katılımcılara, mentorlerimize, jüri üyelerimize ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.