Epic Games, Fortnite İçin Unreal Editor'ü Kullanıma Sundu

Epic Games, Fortnite Kreatif 2.0’dan demo videoları paylaşarak, yeni gelen Kreatif Modu’nun potansiyelini gözler önüne serdi. 

Epic Games, GDC’deki State of Unreal konferansı sırasında, Creator Economy 2.0 olarak adlandırdığı Unreal Editor for Fortnite’ın (UEFN) beta lansmanını duyurdu.

Epic, “UEFN, Fortnite’ın mevcut Kreatif araç setiyle birlikte çalışıyor. İçerik oluşturucu ekipleri, adaları gerçek zamanlı olarak geliştirmek ve test etmek için PC ve konsolda birlikte çalışabiliyor” dedi.

UEFN kullanarak nelerin mümkün kılınabildiğini göstermek için üç teknoloji demosu yayınladı. Deserted: Domination, Forest Guardian ve The Space Inside.

Resmi adı Unreal Editor olsa da Fortnite Creative 2.0 olarak da isimlendiriliyor. Epic Games Store’dan indirilebilen ve ücretsiz bir uygulama olan Unreal Editor, Fortnite hayranlarının Unreal Engine 5 kullanarak özel oyun modları oluşturmasına olanak tanıyan, önemli ölçüde geliştirilmiş araçlar içeriyor.

Şirket, eşya mağazası net gelirinin %40’ını ada yaratıcıları ile paylaşacak.

Epic, Fortnite’ın Eşya Mağazası ve ilgili gerçek parayla satın alımlardan elde edilen net gelirin %40’ını katılım havuzuna koyacağını ve ödemeleri aylık olarak yapacağını söyledi.

Açıklamada şöyle denildi: “Epic, Fortnite kozmetik ürünlerini üretip satıyor ve çalışmalarını Fortnite’a getirmek için genellikle üçüncü taraf fikri mülkiyet sahipleriyle çalışıyor. Epic, 1 Mart 2023’ten itibaren bu gelirin %40’ını, uygun ada yayıncılarının hem sizin hem de Epic’in yaratıcı çalışmalarının yarattığı etkileşime göre dağıtmak üzere ayırmaya başladı. Bu şekilde Epic, Fortnite’taki yaratıcı çalışmaları için içerik oluşturucularını daha fazla ödüllendirecek.”

Epic Games, Fortnite İçin Unreal Editor'ü Kullanıma Sundu

“Epic’in İçerik Üreticisi Ekonomisi 1.0’ın temelini oluşturan mevcut İçerik Üreticisini Destekle programı devam ediyor. Ancak yayıncılar ve sosyal medya içerik oluşturucuları için bağlı kuruluş pazarlama programı olarak köklerine geri dönüyor” diye ekledi.

“Oyunun eğlenceye odaklanmasını sağlamak için Fortnite adalarındaki Yaratıcıyı Destekle cihazını kaldırdık. Oyuncular artık en sevdikleri içerik üreticilerinin adalarını sadece oynayarak destekleyebilirler.”

Fortnite oyuncularının bu araçları kullanarak ne tür özel haritalar yapacağını zamanla göreceğiz. Açık olan şey, bunun daha önce gelen her şeyden daha yüksek kalitede, yeni ve heyecan verici oyun modları için bir fırsat olduğu.