Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 Yayınlandı!

Türkiye’nin ileri gelen oyun ve espor ajansı Gaming In Turkey | MENA | EU imzasını taşıyan Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 yayınlandı. Sektör paydaşları ve profesyonelleri ile sektöre giriş yapmak isteyen markalar ve yatırımcılar için eşsiz bir rehber niteliği taşıyan raporda oyuna ve oyunculara dair detaylı bilgiler yer alıyor

Ülkemizde oyun sektörü, teknoloji ve espor sektörlerinin ayrıntılı veriler ile ele alındığı Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 yayınlandı. Oyun denilince akla gelebilecek neredeyse tüm detaylara yer verilen raporda, Türk oyuncuların derinlemesine incelemeleri, mobil, konsol ve pc gibi platform bazlı karşılaştırmalar, oyuncuların satın alma ve tüketim alışkanlıkları, önceki yıllara göre Türkiye Oyun Sektörü verileri karşılaştırmaları, popüler oyun türleri, Türkiye’nin oyun firmaları, Türkiye’de oyun sektöründeki yatırımlar vb. gibi birçok başlık inceleniyor.

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 Yayınlandı!

Oyun sektöründe yaptığı yatırımlar ve yenilikler ile bilinen Coca Cola’nın, Türkiye`nin en büyük oyuncu dostu alışveriş sitesi ByNoGame’in, Türkiye’nin fiber oyuncusu Türk Telekom GAMEON’un, Türkiye’de profesyonel oyuncu koltuğu sektörünü kuran ilk firma olan XDrive, blockchain teknolojisiyle desteklenen Oyna ve Kazan modeli aracılığıyla oyuncuların düello ve turnuvalar ile ödül kazanabildiği yenilikçi platform Gamer Arena ve “Upload Your Brain” mottosu ile eşit eğitim ve öğretim gibi temel gereksinimleri önceliklendiren yeni nesil oyun Polity’nin sponsorluğunda yayınlanan raporda Türkiye’deki oyun sektörüne ışık tutan bilgiler yer alıyor.

2021’den Bu Yana Türkiye Oyun Sektöründe Neler Değişti?

Türkiye Oyun Sektörü 2022’de yer alan verilere göre; 2022 yılı itibarı ile Türkiye’de 72M+ üzerinde internet kullanıcısı bulunuyor. Bu sayı, toplam nüfusun %85’ini oluşturuyor. Ülkemizdeki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 2022 yılında 69M+ bandına ulaşırken, sosyal medyada günlük olarak geçirilen ortalama süre 2 saat 47 dakika olarak kaydediliyor. Aktif oyuncu sayılarına bakıldığında 2021 yılında ülkemizde 42M+ aktif oyuncu bulunurken, 2022 yılında bu sayının artarak 44M+ oyuncuya ulaştığı görülüyor. Bu oyuncuların %48’ini kadınlar, %52’sini ise erkekler oluşturuyor. 2022 yılında Türkiye’de en çok tercih edilen PC oyun türü Shooter/FPS olurken, mobil oyunlarda ise öne çıkan tür 2021 yılında olduğu gibi yine Puzzle / Trivia / Kelime oyunları olarak yer alıyor.

Sektör Profesyonelleri Yorumları ile Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022’de

Gaming In Turkey | MENA | EU Oyun ve Espor Ajansı ve oyun yayıncısı tarafından yayınlanan raporda, sektörün önemli isimlerinin yorumları ve görüşleri de bulunuyor. TESFED ve Federasyon Başkanı Alper Afşin Özdemir, ByNoGame CEO’su Murat Kömürcü, Türk Telekom Sabit Hizmetler Pazarlama Direktörü Nilay Altan, XDrive Genel Müdürü Fatih Yalçın, Video Oyun Tasarımcısı ve Video Oyun QA Test Uzmanı Senem Aksakal, Gamfed Türkiye Temsilcisi Ercan Altuğ, Teknoloji Oyunlaştırma ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  Afra Çalık, Merlin’in Kazanı kurucusu Murat Oktay, Fragtist kurucusu Burak Akmenek, Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul, Bahçeşehir Üniversitesi Game Lab Yöneticisi Güven Çatak, ve canlı yayın ve turnuva organizasyon hizmetleri sunan EMBED’in kurucuları Ali Baki Duman ve Tugay Sakoğlu gibi isimlerin yanı sıra daha birçok uzmanın yorumu da 2022 Türkiye Oyun Sektörü Raporu’nda yer alıyor.

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 Yayınlandı!

2022’de Türkiye’de oyun sektörüne yön veren ve damgasını vuran olayların da ele alındığı raporda, dünyadaki genel oyuncu verileri ve MENA bölgesinden veriler de bulunuyor. Tüm bunların ve daha fazla detayın yer aldığı Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022’yi dijital olarak yayınlandığı turkiyeoyunsektoruraporu.com adresinden inceleyebilir ve indirebilirsiniz.