Whatsapp, Mercedes F1 Takımı ile Olan Anlaşmasını Duyurdu

Whatsapp, Mercedes F1 Takımı ile Olan Anlaşmasını Duyurdu! WhatsApp, 2024 Formula 1 sezonu ve sonrasında Mercedes AMG F1 yarış takımına katılarak önemli bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Duyurulan bu anlaşma, dünya çapında iki milyardan fazla kişiyi birbirine bağlayan ve ABD dışında yoğun olarak kullanılan WhatsApp için türünün ilk örneği. Amerikalılar Apple telefonları aracılığıyla iMessage’ı kullanma eğilimindeyken, WhatsApp diğer her yerde kullanılıyor ve Mercedes ekibi için de bu platform ana iletişim aracı haline gelmişti.

Whatsapp, Mercedes F1 Takımı ile Olan Anlaşmasını Duyurdu

Takım müdürü Toto Wolff Associated Press’e yaptığı açıklamada, WhatsApp grup sohbetlerinde Mercedes yönetim kurulu üyelerinden yarışlar sırasında stratejiyi sorgulayan mesajlar almasının duyulmamış bir şey olmadığını söyledi.

Ortaklık, Mercedes’in Eylül ayında kullanmaya başladığı yeni WhatsApp Channels özelliğini öne çıkaracak.

Whatsapp, Mercedes F1 Takımı ile Olan Anlaşmasını Duyurdu

WhatsApp Başkanı Will Cathcart:

“Mercedes ekibinin organizasyonun işleyişini sürdürmek için WhatsApp’a nasıl güvendiğine şaşırdık” dedi. “WhatsApp’ın takımlarını nasıl bir araya getirdiğini ve taraftarları aksiyona nasıl daha da yakınlaştırdığını ortaya çıkarmak için birlikte çalışacağımız için gurur duyuyorum.”

WhatsApp’ın ilk spor sponsorluğu olan anlaşma kapsamında Mercedes takımı, WhatsApp kanallarına odaklanarak WhatsApp’a özel içerikler yayınlayacak. WhatsApp, Temmuz ayında bire çok grup mesajlaşma özelliği Channels’ı kullanıma sundu ve Mercedes takımı da bu kanallar aracılığıyla şimdiden varlığını hissettirmeye başladı.

Mercedes F1, WhatsApp Channels’ı Eylül ayında kullanmaya başladı ve şu anda uygulamada 650.000’in üzerinde bir takipçi kitlesi oluşturdu.

Whatsapp, Mercedes F1 Takımı ile Olan Anlaşmasını Duyurdu

Anlaşma, WhatsApp markasının yaygınlaşmasını sağlayacak!

WhatsApp’ın sağladığı ek güvenlik ve gizlilik, onu ABD dışındaki birçok bölgede uzun zamandır paha biçilmez kılıyordu, ancak şimdi ABD’de de kullanımında bir artış görülüyor. Mercedes F1 ile yapılan yeni anlaşma ise bunu pekiştirmeye yardımcı olacak.

Anlaşma aynı zamanda F1 etkinlikleri sırasında WhatsApp markasının görüntülenmesini sağlayacak ve mesajlaşma uygulamasının Batı bölgelerindeki kullanımının daha da yaygınlaşmasına yardımcı olacak.