YouTube Reklam Engelleyicilere Karşı Mücadelesini Artırıyor

YouTube Reklam Engelleyicilere Karşı Mücadelesini Artırıyor! Youtube’un sayfasını ziyaret eden ve bir reklam engelleyici kullandığı tespit edilen kullanıcılar için web sitenin yüklenme sürelerinin yavaşlatıldığı doğrulandı.

Popüler içerik paylaşım platformu, reklam engelleme araçlarının kullanımına karşı verdiği mücadeleyi giderek genişletiyor, hatta bir reklam engelleyici tespit edildiğinde bazı kullanıcıların erişimini tamamen kesiyor. Android Authority tarafından bildirildiği üzere, YouTube şimdi de yükleme gecikmeleri uyguluyor ve çeşitli kullanıcılar beş saniye veya daha uzun beklemeler bildiriyor.

YouTube Reklam Engelleyicilere Karşı Mücadelesini Artırıyor

Bu durum ise artık YouTube’un kendisi tarafından da onaylandı.

“Dünya çapında çeşitli içerik oluşturucu ekosistemini desteklemek ve milyarlarca kişinin YouTube’daki favori içeriklerine erişmesine olanak sağlamak için, reklam engelleyicileri etkin olan izleyicileri YouTube’da reklamlara izin vermeye veya reklamsız bir deneyim için YouTube Premium’u denemeye teşvik etmek üzere bir çalışma başlattık. Reklam engelleyicileri yüklü olan kullanıcılar, kullandıkları tarayıcıdan bağımsız olarak yetersiz görüntüleme deneyimi yaşayabilirler.”

Dolayısıyla, YouTube’un algılama sistemleri bir reklam engelleyici kullandığınızı tespit ederse, çok daha yavaş ve daha can sıkıcı bir izleme deneyimi yaşayacaksınız.

YouTube, Haziran ayında sınırlı testlerde reklam engelleyici kullanımıyla mücadele etmek için yeni bir program başlattı, ancak son aylarda daha fazla kullanıcı bu yeni açılır bildirimle karşılaştığını bildirdi:

YouTube Reklam Engelleyicilere Karşı Mücadelesini Artırıyor

Geçtiğimiz ay YouTube, The Verge’e yaptığı açıklamada reklam engelleme çabalarını gerçekten de artırdığını doğruladı:

“Reklamlar, dünya çapında çeşitli içerik oluşturucu ekosistemini destekliyor ve milyarlarca kişinin YouTube’daki favori içeriklerine erişmesine olanak tanıyor.”

YouTube insanların temel gelir akışını kesmesinden bıkmış durumda ve bu nedenle reklam engelleme araçlarının değerini önemli ölçüde ortadan kaldırabilecek şekilde karşılık veriyor.